Alışveriş İle İlgili İlginç Bilgiler

 

Alışveriş İle İlgili 10 İlginç Şey

 

Alışveriş diyerek geçmeyin. Sizin için alışveriş ile ilgili en enteresan, en ilginç bilgileri topladık

  1. Müşteri hizmetleri, bir üründen memnun kalmadığınızda veya sorun yaşadığınızda aradığınız, durumu bildirdiğiniz yerlerdir. Hizmet kısmını bilemem ama en eski şikayet 4000 yıl önce, Mezopotamya’da kil bir tablet üzerine çivi yazısıyla yazılmış. Nanni isimli bir müşteri, kendisine daha düşük ayarda bakır satıldığından şikayetçiymiş.

 

  1. Alışveriş merkezlerinin, kumarhanelere benzeyen bir yönleri var. İkisi de gelen müşteriye zaman kavramını unutturuyor. Gruen Transferi denilen yöntemle, müşterinin dış dünyayı görmesi engelleniyor, saatler ve pencereler kaldırılıyor.

 

  1. Social Influence’ta yer alan bir araştırmaya göre, lüks mağazaların önünde duran veya oralardan alışveriş yapan insanların, o an gerektiğinde ihtiyaç sahibi birine yardım etme olasılıkları daha az.
  1. Alışveriş merkezine gidip, ihtiyacınız olan şeyi aldınız. Hemen çıkın. Çünkü, önce ihtiyacını alan insanlar, sonradan gereksiz şeyler alıyor.

 

  1. Pasifik’teki Vanuatu adasının bir para birimi var fakat insanlar hala para yerine deniz kabuklarını kullanıyor.

enteresan bilgiler ilginç bilgiler

  1. İlk katalog, 1400’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Aldus Manutius adlı bir İtalyan yayıncı, kendi yayınladığı kitaplar için bir katalog hazırlamış ve şehir eğlencelerine gelenlere dağıtmıştır.

 

  1. En eski makbuz 5000 yıllıktır. Dünyadaki en eski yazılardan biri olan makbuz kil bir tablete yazılmıştır. Mezopotamya’dan, şu anki Bahreyn’e gönderilen kumaşlar içindir.

 

  1. Dünyanın en eski AVM’sinin, milattan önce 112 yılında İmparator Trajan tarafından inşasına başlandı. Roma’da başlanan forum, iki kütüphane ve birçok dükkan ile zanaat içeriyordu.

 

  1. İlk kağıt para, Çinliler tarafından kullanıldı. Üzerinde, parayı taklit etmeye çalışmanın cezasının ölüm olduğu yazıyordu.

 

  1. Barbara Streisand’ın bodrum katında mini bir alışveriş merkezi var. Harper’s Bazaar’a verdiği bir röportajda, eşyalarını bodrum katında depolamak yerine, mini bir AVM yaptığını, böylece eşyalarını depolamak yerine sergileyebildiğini söylemiştir.

 

Bonus: Alışveriş yaparken kendinize hakim olamayıp, gereksiz harcamalar mı yapıyorsunuz?

O zaman alışveriş merkezine giderken, yüksek topuklu ayakkabılar giyin. Brigham Young Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre, yüksek topuklarının üzerinde dengede durmaya çalışırken, daha dengeli alışveriş yapıldığı ortaya çıkmış.

 

mentalfloss.com’dan alıntılanmıştır.

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir