Fırın Temizlemenin Pratik Yolları

 

Temizlik var bir de fırın içi temizliği var. Açıkçası sadece beni değil, birçok bayanı zorlayan bir konu. Konuya girmeden önce, yeni fırın alacaklara naçizane bir tavsiye, “parası neyse verin ve kendini temizleyen fırınlardan alın”. Teknolojinin nimetlerinden yararlanın. Evet, onları da arada bir kendinizin temizlemesi gerekebilir ama emin olun, diğerlerinden daha kolaydır. Fırın temizlemenin pratik yollarına dönecek olursak;

Her şeyden önce yağları ne kadar uzun süre temizlemeden bekletirseniz, o kadar zor çıkacaklarını unutmayın. Sık sık yapılacak bir fırın içi temizliği işinizi kolaylaştıracaktır. Dökülen yağların üzerine tuz döküp, sonra zamanınız olunca temizlemeniz de oldukça etkili bir yöntemdir.

Sizlere daha önce nasıl fırınımı temizlediğimi anlatayım. Önce yağçöz döküp, yağları yumuşatıyor, sonra bulaşık deterjanı koyduğum mümkün olduğunca sıcak su ve süngerle fırının içini iyice ovuyordum. Sonrasında da birkaç kez durulama yapıyordum.

– Çok yorucuydu. Lekeleri çıkartmak için bayağı kuvvet uygulamak gerekiyordu.

– Sürekli diz üstünde durmaktan, dizlerim ve belim ağrıyordu.

– Ellerime eldiven giyiyordum ama kafam sürekli fırının içindeydi. O kimyasalları soluyordum. Günün devamında öksürük krizlerine giriyordum.

– Durulamak ayrı bir işti. Biraz da takıntılıyım sanırım. Fakat orada yemek pişiyor, bu yüzden iyice durulanmasına önem vermek gerekiyor.

 

Kimyasal bir şey kullanacaksanız amonyak deneyin.

Amonyak

Fırını 100 dereceden az 50 dereceden fazla çalıştırın. Isınınca kapatın. Alt tarafa bir kapta veya tepside kaynar su, üst tarafa bir kapta amonyak koyun. Fırının kapağını kapatıp, en az bir saat bekletin. Amonyak yağları yumuşatacak, temizliğinizi kolaylaştıracaktır. İsterseniz biraz amonyak, biraz bulaşık deterjanını, bulaşık süngerine döküp, temizliğinizi yapabilirsiniz. Gazlı fırınlarda denemeyin. Amonyak sadece elektrikli fırınlarda kullanılır.

 

Limon

Amonyak gibi, yapışmış yağ lekelerinin temizliğinde yardımcı olacaktır. Mikrodalga fırınlarda da kullanabilirsiniz. Bir kaseye su ve bir limonun suyunu sıkın. Kabuklarını da ters çevirip atabilirsiniz suyun içine. Su kaynayıncaya kadar fırını çalıştırın. Kaynayınca kapağını kapatıp birkaç saat bekleyin. Yağların yumuşamasını sağlayacak, temizliğinizi kolaylaştıracaksınız.

 

Karbonat – Sirke

Hem beni öksürük krizlerine sokmadığı hem de kuvvetli ovalama gerektirmediği için en çok sevdiğim yöntem. İlk bir iki denemede düşündüğüm sonucu alamadım ve hayal kırıklığına uğradım. Sonradan macunun kıvamını tutturunca başarılı sonuç verdi.

Karbonata macun kıvamına gelinceye kadar su ekleyin. Sürülebilecek, yumuşak kıvamda olacak fakat akıp gitmeyecek kadar sulu da olmayacak. Bu karışımı fırınınıza bir fırça yardımıyla sürün. En az 12 saat bekletin. Sonra ıslak bezle macunu iyice temizleyin. Bir sprey şişesin içine sirke koyun. Bazı yerlerde sirke ve su koyun deniyor. Size tavsiyem sadece sirke kullanın. Fırının içine püskürtün. Karbonat olan yerler köpürüp, yağları iyice kabaracaktır. Sonra da durulama yapın.

Bu yöntemi sevmemim bir diğer sebebi de durulanmasının kolay olması. Kalsa bile, zararlı bir kimyasal içermediği için, içim rahat.

Aynı yöntemi, fırın camınız için de kullanabilirsiniz.

 

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir