Gözden Irak Gönülden Irak

uzaktaki sevgiliyeMesafeli bir aşk.

Uzak yerlerden bir aşkta birleşmek, o aşkı, ilişkiyi yürütebilmek herkesin harcı değil. Atalarımız bile demiş “gözden ırak, gönülden ırak” diye. Peki gerçekten öyle mi?

İki türlü uzak ilişki var. Birincisi internet, vs yoluyla tanışıp, arada bir araya gelerek ilişkiyi yürütmeye çalışmak. Bu yazı bunun hakkında değil. Bu yazı ikinci tür uzak ilişki üzerine. Birbirini tanıyıp, seven fakat iş, eğitim ya da askerlik gibi sebeplerle belli bir süreyi ayrı geçirmek zorunda kalanlar için.

Yapılan araştırmalar, atalarımızın sözlerini haksız çıkarıyor. Mesafelerin aşkı bitirmediğini, aksine daha da güzelleştirilip canlandırdığını, kuvvetlendirdiğini söylüyor. Uzakta olan insanların, sevdiklerine kendilerini daha yakın hissettiklerini, daha iyi bir dinleyici ve paylaşmaya daha açık olduklarını gösteriyor.

Zorlukları da elbet var. Sevdiğinizle aynı zaman diliminde olmamanız, görüşmek için ortak bir saat bulmanızda sıkıntı yaratabilir. Alışık olduğunuz fiziksel yakınlığı, her ihtiyaç duyduğunuzda bulamayacaksınız. Telefondan veya skype gibi araçlarla görüntülü konuşmalar yapabilseniz de, sizin için yeterli olmayacaktır. Çünkü beden dilini tam göremeyeceksiniz ya da yansıtamayacaksınız. Konuşurken verdiğimiz ve aldığımız enerji de olmayacak. Omuza dokunmak, saç okşamak gibi sıradan gelen fakat iletişim için çok önemli olan küçük nüanslar da olmayacak. Kısacası zor olacak. Yine de şanslısınız çünkü hayatınızda sevdiğiniz ve sizi seven bir insan var.

uzaktaki sevgiliye özlem mesajları

Uzaktaki sevdiğinizle ilişkinizi canlı tutmak ve kuvvetlendirmek için öneriler

  1. Günlük ve haftalık planlarını bilin. Böylece hangi gün ve saatlerde rahatça konuşabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.
  2. Çok sık aramaktan kaçının. Sürekli görüşemiyorsunuz diye, her fırsatta görüşmeye çalışmanız ya da görüşmeleri gereksiz uzatmanız bir süre sonra karşı tarafı sıkacaktır.
  3. Ayrılmadan önce kurallar koyun. Sizsiz yapacağı şeylerden, hoşunuza gitmeyecek olan varsa açıkça konuşun ve kural koyun. Bunu yaparken de mantıklı olun.
  4. Her sabah “günaydın” ve her gece “iyi geceler” dileyin ki ilk ve son düşündüğünüz şeyler birbiriniz olun. Böylece sevildiğini ve değer verildiğini karşı tarafa daha iyi yansıtmış olursunuz.
  5. Gün içinde yaşadığınız olumsuzluklardan bahsetmek yerine, olumlu konulardan bahsedin. Hatta komik video ve gifler gönderin.
  6. Aynı zamanlarda aynı filmleri izlemeye, aynı kitapları okumaya çalışın. Hem birlikte olduğunuz hissi verir, hem de konuşacak şeyleriniz artar.
  7. Bütün hayatınızı, uzaktaki sevgiliniz üzerine kurmayın. Gezin tozun. Yalnız başınıza ya da arkadaşlarınızla zaman geçirin.
  8. Gitmeden önce birbirinize hediye verin. Fiziksel şeyler kuvvetli hatıralar yaratır.
  9. Sadece sanal olarak görüşmeyin. Artık eskide kalmış gibi görünse de özlem dolu güzel bir mektup veya bir kaç cümlelik bir kart, karşı tarafa sürpriz olup kendini iyi hissetmesini sağlayacak, ilişkinizi daha da güçlendirecektir.
  10. Tartışmalardan uzak durun. Yapacağınız tartışmada sadece kelimelerin kullanılacağını, gereken mesajları beden diliniz ve ufak temaslarla doğru aktaramayacağınızı, olayların gereksiz büyüyebileceğini unutmayın. Olumlu sonuçlanmayabilir ve bu durum birbirinizden soğumanıza sebep olabilir.

BONUS: Gelecek planları yapın. Birlikte geçirdiğiniz zamanlardan bahsedin ve o geri dönünce birlikte yapabileceğiniz şeylerden konuşun. Plan yapmanız, ilişkinizin geleceği hakkında bahsetmeniz, fiziksel ayrılığın verdiği acıyı azaltacak, ruhen sizi birbirinize daha çok yakınlaştıracaktır.

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir