Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Sağlıklıdır

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Sağlıklıdır?

Bu yazıda hamilelikte cinsel ilişkiden bahsedeceğiz. Bu konuda en çok sorulan sorular;

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sağlıklıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı?

Hamileliğin kaçıncı ayında ilişkiye girilebilir?

 

İster hamileliğinizin başında isterseniz son ayında olun, yapılan araştırmalar normal devam eden bir hamilelikte, cinsel ilişkinin hiçbir zaman zararlı olmadığını gösteriyor. Doktorunuz size aksini söylemedikçe cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Hatta zararını değil, yararını bile görebilirsiniz.

 

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı?

Eğer bebeğinize zararı olacağını düşünüyorsanız, cevap hayır.

Bebek amniyotik sıvı, uterus yani rahim kasları ve serviks etrafında gelişen bir mukus tabakası ile korunur. Bu mukus tabakası aynı zamanda sizi enfeksiyonlara karşı da korur. Bazı insanlar, hamilelik döneminde cinsel ilişkinin erken doğum ya da düşüğe neden olabileceğini düşünür. Fakat bunu onaylayan bir çalışma yoktur. Sağlıklı bir hamilelik yaşıyorsanız ne siz ne de bebeğiniz risk altında değildir.

 

Hamilelik döneminde cinsel ilişki erken doğuma sebep olur mu?

Hayır. Doktorunuz erken doğum riski konusunda sizi uyarmadıysa, yani hamileliğiniz normal seyrinde devam ediyorsa, hamilelik döneminde cinsel ilişki erken doğuma sebep olmaz. Fakat, bazı kadınların özellikle son trimestrde yaşadığı Braxton-Hicks kasılmalarına sebep olabilir.

Braxton-Hicks kasılmaları, doğum kasılmalarına benzer ve çoğu zaman kadınların vakitlerinin geldiğini düşünmesine sebep olan kasılmalardır. Orgazm veya meni ile tetiklenen bu kasılmalar, doğuma sebep olmaz.

 

Hamilelik döneminde cinsel ilişki ağrı yapar mı?

Bazı kadınlar, hamilelik döneminde cinsel ilişkiden rahatsızlık veya acı duyabilir. Bazı kadınlar ise aksine, bu dönem yaşayacakları cinsel ilişkiden daha fazla zevk alabilir. Bu tamamen size, eşinize ve pozisyonunuza bağlıdır.

 

Hangi durumlarda cinsel ilişkiye girilmemeli?

Vajinal kanamalar

İkiz veya üçüz gibi çoğul hamilelikler

Erken doğum riski

Amniyotik sıvının gelmesi veya sızması

Rahim ağzının erkenden açılması

Daha önce düşük veya erken doğum yapma, vs.

 

İlişki sırasında ağrı ya da kanama olursa, mutlaka doktorunuzla görüşün. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Doktorunuz bu konuda eğitim almıştır ve sizin sormaya çekindiğiniz sorular, onlara gayet doğal gelen sorulardır. Size en iyi bilgiyi ve desteği onlar sağlayacaktır. Sormak istediğiniz bir soru olursa, buraya da yazıp, yorum yapabilirsiniz.

 

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir