Kararmalar İçin 10 Doğal Çözüm

Kararmalar İçin Evde Doğal Çözümler

Koltukaltı, bikini bölgesi, diz arkası hatta ensede oluşabilecek kararmalara evde yapabileceğiniz birçok çözüm bulunmakta. Sık sık yaşanabilecek bu sorunun kaynağının, sağlığınızı tehdit eden bir durumunda olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Öncelikle sebeplerini ve çözümlerini sıralayalım.

– Akantozis Nigrikans, yüksek insülin düzeyi, ikinci tip diyabet ve obezite ile birlikte görülebilecek koltukaltı, kasık ve diğer vücut kıvrımlarındaki kahverengi lekeler, cilt kararmalarıdır. Bunun için bir doktora görünmelisiniz.

– Yaşlanma

– Gebelik

– Kilo veya benzer sebeplerle yaşanan sürtünme

– Yanlış epilasyon tekniği

– Yeterince havalanmaması

– Aşırı terleme

– Alkol bazlı deodorant ve roll-on kullanımı gibi.

İlki için doktora gitmeli, diğer sebepler için ise şimdi vereceğimiz taktikleri uygulayabilirsiniz.

koltuk altı kararması nasıl geçer

  • Limon

Bu tür durumlarda en çok tavsiye edilen ve sonuç verdiği iddia edilen şey olsa da diğer birçok önerilen şey gibi içerdiği asit sebebiyle, cilt uzmanları tarafından hoş karşılanmamaktadır. Yarardan çok zarar verebileceğini göz önünde bulundurarak yine de kullanmak isterseniz, limonu kesip, kararan bölgelerinize birkaç dakika sürmeniz yeterli. 10 dakika kadar cildinizde tuttuktan sonra durulayın.

 

  • Karbonat

En çok bilinen yöntemlerden birisidir. Su ile karıştırıp, macun kıvamına getirdikten sonra kararan bölgelerinize uygulayın ve durulayın.

 

  • Patates

Patatesi kesip, kararan yerlere sürün ve 15-20 dakika bekletip durulayın.

 

  • Salatalık

Kararan bölgelerinizi salatalık dilimleri ile ovduktan sonra durulayabilirsiniz. Veya bir miktar salatalık suyunu, zerdeçal ve limon suyu ile karıştırıp uygulama yapabilirsiniz. 30 dakika bekletip, durulamayı unutmayın.

 

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesi de kararan bölgelerinizi, beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatıp, gereken bölgelere sürmeniz yeterli.

 

  • Hindistan Cevizi Yağı

Kararan bölgelerinize sürüp, 15-20 dakika beklettikten sonra durulayın.

 

  • Süt

2 çorba kaşığı süte, 1 kaşık un, 1 kaşık yoğurt ekleyip kararan bölgelere sürün. 15-20 dakika bekletip durulayın.

 

  • Zerdeçal

Zerdeçal, limon suyu, bal ve yoğurdu karıştırıp, macun yapın. Kararan bölgelerinize sürün. 10-15 dakika bekletip durulayın.

 

  • Portakal Kabuğu

Portakal kabuklarını kurutup, un haline getirin. Macun kıvamına gelecek kadar gül suyu ekleyin. Sonra da kararan yerlere sürün. 10-15 dakika bekletip durulayın.

 

  • Sandal Ağacı

Parfümlerde sıkça kullanılan sandal ağacı tozunu, gül suyu ile karıştırıp macun yapın. Sonra da kararan bölgelere sürün. 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

 

Ciltteki Lekeler İçin 10 Doğal Maske Tarifi

 

Sivilce Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

 

 

 

Lütfen Paylaşın

Kararmalar İçin 10 Doğal Çözüm” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir