Atma Vakti Geldi Mi?

makyaj nedir

Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihi nedir?

Makyaj malzemelerinizin artık ömrünü doldurduğunu nasıl anlarsınız?

Hepsinin bir kullanma süresi olduğunu biliyorsunuz değil mi?

Nasıl ki bozuk sütü içmezsek, vadesini doldurmuş makyaj malzemelerini de kullanmamalıyız. Her ürünün kendine özel bir kullanma süresi vardır. Yaklaşık değerler ise şöyle;

Rimel/Maskara: Rimel en çabuk bozulan makyaj malzemesidir. En hassas yerlerimizden birine, gözlerimize yakınlığını da göz önüne alırsak, 3-4 ay kullanılıp atılması uygun olacaktır. Böylelikle enfeksiyon riskini azaltacaksınız. Fırçasını, kutusuna her sokup çıkardığınızda havayı kutunun içine verdiğinizi, bakterilerin üremesini kolaylaştırdığınızı da unutmayın.

 

Ruj ve Pudra: 2 yıl. Eğer ağzını sıkıca kapatır, serin yerde tutarsanız, iki seneye kadar kullanabilirsiniz.

 

Göz Farı: Toz göz farları 2 yıla kadar dayanıyor. Krem şeklinde olanları ise 1-1.5 yıl kadar kullanıp atın. Toz şeklinde olanlar daha katı olduğundan bakteri üremesi zordur. Krem şeklinde olanlar, hele bir de parmaklarınızla uygulama yapıyorsanız, bakterilerin üremesi için harikadır.

 

Fondöten: Eğer su tabanlıysa 1 yıla kadar kullanabilirsiniz. Yağ içeriyorsa 18 ay dayanır. 

 

Göz ve Dudak Kalemleri: Ömürleri 2 yıldır.

 

Allık/Terrakota: Toz olanlar 2 yıl, krem olanlar 12-18 aya kadar kullanılabilir. 

 

Kapatıcı: Kapatıcıların ağızlarını sıkıca kapatırsanız 12-18 aya kadar kullanabilirsiniz.

 

 

Kullanma sürelerini uzatmak için teknikler

  • Bakterilerin üremesine engel olmak için, makyajınızı yaparken elleriniz her zaman temiz olsun.

 

  • PAYLAŞMAYIN. Paylaşmak iyi bir şeydir belki fakat iş makyaj malzemelerine geldiğinde çizginizi çizin. Sadece makyaj ürünlerinizi değil, fırça ve aplikatörlerinizi de paylaşmayın. Bakteri, hastalık ve mikrop transferi için ortam hazırlarsınız.

 

  • Makyaj malzemelerinizin, mesela rimelinizin içine su veya süt gibi sıvılar eklemeyin. Kuruduysa yağ ekleyip bir süre daha kullanabilirsiniz.

 

Cildinizde kızarıklık, yanma yapan malzemeleri kullanmayın. Rengi ve kokusu değişmiş malzemelerinizi de atma vaktiniz gelmiştir. Zaten yeni trendler, farklı renkler sizi çağırıyor. Siz de bu fırsatı kendinizi şımartmak için kullanın. Mesela Cosmetica‘nın ürünleri ile stoğunuzu tazeleyebilirsiniz.

 

En iyi allık uygulaması

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir