Küçük Kadınlar Romanı Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

 

Louisa May Alcott’un Küçük Kadınlar kitabını duymayan yoktur herhalde. Winona Ryder’lı filminden sonra 1 sezonluk dizisi de çekilen kitabın, tekrar ekrana aktarılacağını duyduk. Aslında daha önce de dizi ve sinema versiyonları çekilmişti. 150 yıl önce yazılmasına rağmen, bugün hala popülerliğini koruyan Küçük Kadınlar romanı hakkında bilmediğiniz 10 gerçek.

  1. Louisa May Alcott, aslında Küçük Kadınlar romanını yazmak istemedi.

Yayıncı Thomas Niles, Louisa May Alcott’tan kızlar hakkında bir roman yazmasını ister. Alcott, deneyeceğini söyler ama hiç ilgisini çekmez böyle bir kitap. Hatta bu tür kitaplar ona göre gençler için ahlaki ıvır zıvırdır.

Louisa May Alcott’un onu oyaladığını fark eden yayıncı, Louisa’nın babası Bronson Alcott’a gider. Bronson Alcott da bir yazardır ama kızı kadar başarılı değildir. Yayıncı, kızını ikna etmesi karşılığında, babasının kitabını yayınlayacağını söyler ve babasının da ısrarıyla Louisa May Alcott, Küçük Kadınlar romanını yazar.

 

  1. Küçük Kadınlar romanı 10 haftada yazılmıştır.

Alcott, 1868 yılının mayıs ayında kitabı yazmaya başlar. 10 hafta sonra ise 402 sayfalık kitabı teslim eder. Dört ay içinde kitap basılır ve hemen en çok satan kitap olur. Alcott’u hem zengin hem meşhur eder.

 

  1. Kitap aslında iki cilttir.

1868’de yayınlanan Küçük Kadınlar’ın ilk cildi, John Brooke’un Meg’e evlenme teklifiyle biter. 1869 yılında yayınlanan İyi Eşler ise ikinci cilttir.

 

  1. Alcott, Meg, Beth ve Amy için kendi kardeşlerinden esinlenmiştir.

Meg karakteri, Louisa’nın kardeşi Anna’dır. Kocasına, bir oyun sırasında aşık olmuş ve evlenmiştir.

Beth ise, Louisa’nın 23 yaşında kızıl hastalığından ölen kardeşidir. Aynen kitapta olduğu gibi hastalık, annesinin yardım ettiği fakir bir aileden bulaşmıştır.

Amy karakteri için, Avrupa’da Paris salonlarında ilk sergi açan kadın olan May’den esinlenilmiştir.

Jo ise Alcott’un kendisidir.

 

  1. March ailesi gibi Alcott ailesi de fakirdi.

Bronson Alcott idealist bir adamdı. Bu da onun iş bulmasını zorlaştırıyordu. Mesela sosyalist biri olarak ücret karşılığı çalışmayı reddediyordu. Aile bu yüzden fakirlik içinde, konu-komşunun yardımıyla geçiniyordu. Louisa, büyüyünce ailesine yardımcı olmak için çalışmaya başladı. Küçük Kadınlar romanı, aileyi de rahata kavuşturdu.

küçük kadınlar romanı

  1. Alcott, romanda Jo’yu evlendirmeyi düşünmüyordu.

Kendisiyle özdeşleştirdiği Jo karakterinin, tıpkı kendisi gibi bekar kalmasını planlamıştı Alcott. Fakat kitabın hayranları Jo’nun komşunun oğluyla evlenmesini istiyordu. Alcott gelen yorum ve hayran mektuplarına karşılık Jo’yu evlendirdi. Ama komşu oğluyla değil, Profesör Bhaer ile. Komşu oğlu Laurie de Amy ile evlendi.

 

  1. Laurie karakteri kimdir?

Laurie karakterinin kim olabileceğine dair farklı teoriler üretildi. Biyografi yazarı Harriet Reisen’a göre Laurie, Polonyalı müzisyen Ladislas Wisniewski’den esinlenilmiştir. Alcott ve Wisniewski, Paris’te iki hafta baş başa yaşamıştır. Alcott, ona seslenirken Laddie adını kullanır. Hatta sonradan Laddie’ye modellik de yapmıştır. Aralarındaki romantizme gelince, Alcott günlüğünde ilgili kısımları çizmiş ve “olamaz” yazmıştır.

 

  1. Küçük Kadınlar romanının yazıldığı Orchard House’ı ziyaret edebilirsiniz.

Massachusetts, Amerika’ya yolunuz düşerse, Küçük Kadınlar romanının yazıldığı Orchard House’ı da görebilirsiniz. Ev ziyarete açıktır. May’in duvar çizimleri ve Alcott’un yazı masası da duruyor.

 

  1. Küçük Kadınlar pek çok kez sahnelendi.

1958’de bir dizisi, çeşitli Broadway oyunları, müzikali, balesi ve operasına ek olarak neredeyse bir düzine filmi de var. 1933 yılında Katharine Hepburn, 1949 yılında June Allyson (Elizabeth Taylor Amy rolündeydi), 1994 yılında da Winona Ryder, Jo karakterini oynadılar.

 

  1. Küçük Kadınlar anime dizisi bile var.

Küçük Kadınlar’ın 1987’de yapılan 48 bölümlük anime dizisini de bulabilirsiniz.

 

küçük kadınlar romanı

 

Sürükleyici Roman Önerileri

 

Tigerlily’nin Orkideleri

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir