Panik Atak Nedir Neden Olur Ve Nasıl Geçer

panik atak belirtileri ve sebepleri

Panik Atak Nedir?

Panik atak beklenmedik bir anda gelen, sizi hareketsiz bırakan, ani korkudur. Kalbiniz hızla çarpar, nefes almakta zorlanırsınız, öleceğinizi bile düşünürsünüz. Bazen hiçbir tetikleyici olmadan ve hiçbir uyarıda bulunmadan gelir. Hatta en rahatlamış anınızda ve uykuda bile sizi bulabilir. Birkaç saniye sürebileceği gibi, dakikalarca da devam edebilir.

Panik atak krizi tek seferlik bir şey olabileceği gibi, tekrar tekrar da yaşayabilirsiniz. Sizi endişelendiren, korku veren olayları ne kadar sık yaşarsanız, panik atak geçirme riskiniz de o kadar çok artar. Daha önce panik atak geçirmenize sebep olan şeylerin, tekrar panik atak yaşatması oldukça muhtemeldir.

Panik atak kendi başına bir rahatsızlık olabilir. Birkaç kez yaşanıp geçebilir. Fakat bazen de panik bozukluğu, sosyal fobi, depresyon gibi başka bir rahatsızlığın belirtisidir.

 

Panik Atak Belirtileri Ve Sebepleri

 

Panik Atak Belirtileri

– Nefes darlığı

– Kalp çarpıntısı

– Göğüs ağrısı

– Boğulma hissi

– Mide bulantısı

– Uyuşma veya karıncalanma hissi

– Terlemek

– Titreme

– Baş dönmesi ve baygınlık hissi

– Normal hayattan kopup, her şeyi gerçek dışıymış gibi hissetmek

– Sıcak basması veya üşüme

– Ölüm korkusu, kontrolü kaybetme veya çıldırma

 

Panik Atak Sebepleri

Panik atak için kesin bir sebep bulunamamakla birlikte, bazı teoriler üretilmiştir. Bunların bir çoğu asıl sebep olmaktan ziyade, panik atak krizlerine katkı sağladığı düşünülmektedir.

 • Genetik faktörler
 • Evlenmek, yeni bir şehre taşınmak, vs gibi hayatımızdaki büyük değişimler
 • Stres
 • Zeka. Zeki insanların panik atak geçirmeye daha yatkın oldukları bulunmuş
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi)
 • Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
 • Uyarıcı kullanımı (amfetaminler, sigara, kokain, kafein, vs)
 • İlaç çekilmesi. Bir süredir kullandığınız bir ilacı bırakmanız

 

Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler

 1. Derin nefes alın

Nefesinize odaklanın. Havanın yavaşça göğsünüzü doldurduğunu hissedin. İçinize havayı çekerken dörde kadar sayın. İki-üç saniye kadar içinizde tutun, sonra dörde kadar sayarak bırakın.

 

 1. Korkmayın

Korku atağı kötüleştirecektir. Panik atak geçirdiğinizi ve her şeyin yoluna gireceğini düşünün. Bir çok insan, panik atakla kalp krizini karıştırır ve bu yüzden daha da fazla korkar.

 

 1. Gözlerinizi kapatın

Panik atak bazen çevremizdeki şeylerden kaynaklanır. Gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanın.

 

 1. Gerçeklikten kopmayın

Panik atak geçirenlerin, gerçeklikten kopma hissi yaşadığını söylemiştik. Etrafınızdaki fiziksel şeyleri hissedin. Ayağınızın altındaki yeri, elinizin altındaki nesneyi, uzakta çalan bir müziği hissetmeye çalışın.

 

 1. Bir nesneye odaklanın

Bazı insanlar bunun fayda sayladığını söylüyor. Atak geldiğinde, etrafınızdaki bir nesneyi bulun ve ona odaklanın. Şekline, rengine, vs odaklanmanız sizi rahatlatacaktır.

 

 1. Rahatlatıcı şeyler düşünün

Güzel ve rahatlatıcı şeyler düşünmeye çalışın. Mesela bir plajda olduğunuzu, güneşin yüzünüze vurduğunu gibi.

 

 1. Kaslarınızı gevşetin

Küçükten başlayarak kaslarınızı gevşetin. Önce parmaklarınızı, sonra ellerinizi ve giderek tüm vücudunuzdaki kasları gevşetmeye çalışın.

 

 1. Lavanta

Lavanta kokusunun vücudu rahatlattığı bilinmektedir. Panik atak sırasında yakınınızda lavanta yağı veya kolonyası bulundurmanız ve kullanmanızın, faydasını göreceksiniz.

 

panik atak belirtileri ve sebepleri

 

Panik Atak Hastalığı Nasıl Geçer?

Panik atağın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Tekrarlama sıklığı ve süresi de göz önüne alınarak bir yöntem seçilir. Eğer düşük kan şekeri gibi fiziksel bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa, öncelikle bu rahatsızlığın tedavisi yapılır.

Uyarıcı kullanımından kaynaklanıyorsa, uyarıcılar azaltılmaya çalışılır. Stres gibi duygusal sebeplere bağlı yaşanıyorsa, terapi önerilir.

İlaç olarak benzodiazepinler kullanılır. Benzodiazepinler 30 dakika ile 1 saat arasında etkisini gösterirler. Ancak bu tür ilaçların bağımlılık yaratabileceğini de unutmayın. Kullanmayı bıraktığınızda, ilaç çekilmesi de yaşayabilirsiniz.

 

Panik Atak Kendiliğinden Geçer Mi?

Panik atak krizini, bir sefere mahsus yaşabilir ve hayatınızın geri kalanında hiç karşılaşmayabilirsiniz.

Sık sık tekrar eden panik ataklar için bir doktorla görüşmeli ve sebebin fiziksel mi ruhsal mı olduğunu öğrenmelisiniz. Fiziksel bir sebeple, panik atak yaşıyorsanız, zaten tedavinizi yaptırmalısınız. Ruhsal bir durumsa terapi almanız da fayda sağlayacaktır.

Ne yazık ki panik atak bu tür bir sebebe bağlı olmadan, kendiliğinden gelişen bir şey de olabilir. Bu durumda yukarıda yazdığımız Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler i yapmanız, atağı en kısa sürede atlanmanızı sağlayacaktır.

 

 

Panik Atak Kalp Krizi Yapar mı?

Bu konu üzerine çeşitli araştırmalar yapılsa da henüz yeterli ve kesin bir bilgi yok. Bilinen şeyler

 1. Birçok insan panik atakla kalp krizini karıştırıyor. Çünkü semptomlar birbirine benziyor. Aslında kalp krizi geçirdiği düşünenlerin büyük bir kısmı, panik atak geçiriyor.
 2. Panik atağa sebep olabileceği düşünülen şeyler, kalp krizinin de tetikleyicileri. Bu yüzden panik ataktan ziyade, yaşam kalitemize bakmamız gerekiyor. Kalp krizi geçirmenizin sebebi, panik atak değil, hayat şartlarınızın olması daha olası.

 

Panik atak kimlerde görülür?

Panik atak ergenlerden yaşlılara, kadınlardan erkeklere kadar herkeste görülebilir.

 

Panik Atak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Burada önemli olan panik atak geçirmenizden ziyade, panik atak geçirmenize sebep olan şeylerdir. Bu sebepler daha büyük problemlere sebep olabilir. Bu yüzden o sorunu bulup, tedavi olmak önemlidir.

 

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir