Sivilce Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

 

Sivilce Neden Çıkar Ve Nasıl Geçer?

Cildimiz ne kadar sağlıklı olduğumuzun bir göstergesidir. Parlak, güzel bir cilde sahip olmak için, uygun bakım, nemlendirme ve besleyici değeri yüksek bir diyet uygulamalıyız. Sadece sağlığımız için değil, güzelliğimiz için de bunu yapmalıyız.

Sivilce, dünyadaki en yaygın cilt sorunlarından biridir ve her 10 insanın en az 8’i bu problemi yaşamıştır. Birçok kişi sivilce nasıl geçer, evde çözüm bulunabilir mi sorusuna cevap aramaktadır. Çünkü tedavi edilmediği takdirde, sivilce azalmış benlik saygısına ve cilt lekelerine veya geçmeyen derin yaralara yol açabilir.

Sivilce neden çıkar ve nasıl geçer?

 

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce, cildimizdeki gözeneklerin yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmasıyla başlar. Her gözenek, bir yağ bezine bağlıdır. Bu yağa sebum denir. Ekstra sebum, gözenekleri tıkar ve Propionibakterium aknesi veya P. akne olarak bilinen bir bakteri üremesine neden olur.

Beş belli başlı sivilce türü vardır:

İltihapsız akne – beyaz başlı sivilceler ve siyah noktalar görülür, ancak kistler veya nodül görülmez.

İltihaplı akne – genellikle P. Akne bakterisine bağlı küçük enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Kistik akne (aynı zamanda nodülokistik akne de denir) – ciltte görünen büyük, iltihaplı kistler ve nodüller ile sonuçlanan yoğun akne oluşumu.

Akne Fulminans – genellikle ergen erkeklerin çene, göğüs ve sırttında görülen şiddetli bir iltihaplı akne türüdür.

Akne Mekanika – aşırı basınç, ısı ve sürtünme ile tetiklenir. Sıklıkla sporcuları etkiler, küçük şişkinlikler ve bazı iltihaplı lezyonlara neden olur.

 

Sivilcelerin çıkmasındaki temel sebep, gözeneklerimizin sebum ve ölü deri hücreleri ile tıkanmasıdır.

– Bakteriler

– Hormonal dengesizlikler

– Kötü veya yetersiz beslenme şekli

– Doğum kontrol hapı gibi bazı ilaçlar

– Uykusuzluk

– Genetik yatkınlık

– Stress

– Sigara

– Bağışıklık sisteminde sorunlar da diğer sebeplerdir.

Sivilcelerinizi sıkmanız, yanlış ürünlerle cilt temizliği yapmanız, beslenmenize dikkat etmeyerek yeterince sıvı tüketmemeniz ise, artmasına ve kalıcı yaralar oluşmasına neden olabilir.

sivilce nasıl geçer doğal yöntemler

Sivilce Nasıl Geçer Doğal Yöntemler, Evde Çözümler

 

 1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, öncelikle tüm sıkıntıların kaynağı olan bakterileri öldürür. Sivilcelerin iltihabını kurutur ve lekelenmeleri önler. Ayrıca alkali hale gelir ve cildinizin pH’ını dengeler, bu da bakterilerin gelişmesini zorlaştırır. Dahası limon suyu gibi fazla yağın alınmasına yardımcı olur.

1 ölçü elma sirkesine 3 ölçü su koyun. Su katılmadan sadece elma sirkesi kullanmanız, cildinizde yanmalara sebep olabilir. Bir parça pamukla sivilceli bölgelere sürüp, 15-20 dakika sonra durulamanız yeterli olacaktır. Günde iki kere yapabilirsiniz.

 

 1. Tarçın-Bal Maskesi

Tarçın anti-bakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle bakterileri önlemeye yardımcı olur. Bal ise, doğal bir antibiyotiktir.

1 çorba kaşığı bala, yarım çay kaşığı tarçın koyarak maske hazırlayın. Sivilcelerin üzerine sürün. 15-20 dakika bekletip durulayın.

 

 1. Süt veya Yoğurt ve Bal

Kleopatra’nın süt banyolarını düşünün. Süt bu kadar faydalı bir şey olmasa yapmazdı herhalde Kraliçe de. Süt ve süt ürünlerinin içerdikleri hormonlar sebebiyle sivilceyi daha da arttırabileceği söylenir, bu yediğimiz içtiğimiz zaman geçerli. Dışarıdan uygulandığında ise sonuçlar bambaşka.

Bir ölçü süt veya yoğurt ile aynı ölçüde balı karıştırıp, sivilceli bölgeye sürün. 15-20 dakika bekletip durulayın. Daha iyi çözüm almak için, önce bir kat sürüp, 5-10 dakika kurumasını bekleyin. Sonra bir kat daha sürün. Birkaç kat sürdükten sonra 10-15 dakika bekletip durulayabilirsiniz.

 

 1. Yumurta Akı

Yumurta akı, hem sivilceleri azaltır hem de sivilcelerden geride kalan yaraları iyileştirir. İçerdiği protein ve vitaminler cildi besler, cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlar ve fazla yağı alır.

Yumurtanın beyazını köpürünceye kadar çırpın. Kullanmadan önce birkaç dakika bekletin. Sonra yüzünüze önce bir kat sürün, kurudukça diğer katları ekleyin. Son kattan sonra en az 10 dakika bekletip durulayın.

 

 1. Limon veya Portakal

C vitamini ve sitrik asit, cildinizi derinlemesine temizler, besler ve sıkılaştırır. Yeni hücre oluşumunu da desteklediği için, önceden oluşmuş oyuk ve yaralara da iyi gelecektir.

Limon veya portakal suyunu direk olarak sürebilirsiniz. Fakat sürdükten sonra güneşe çıkmayın. Yanmaya sebep olursa suya biraz yoğurt da ekleyebilirsiniz.

Limon ya da portakal kabuklarını ister kurutup ezip, su ekleyerek, isterseniz de tazeyken blendırdan geçirerek sivilceli bölgelere uygulayabilirsiniz. 20-25 dakika sonra durulayın.

 1. Çay Ağacı

Daha önce duymadıysanız, çay ağacı sivilce tedavisinde oldukça sık kullanılan bir yağdır. Yağ dediysem, yağdan çok tiner gibi bir inceltici olarak düşünün. En başta sivilce oluşumuna sebep olan sebum fazlasını temizler. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde de iltihap oluşumunu engeller.

Çağ ağacı yağı kesinlikle içilmez ve tek başına kullanılmaz. 1 ölçü çağ ağacına 9 ölçü su koyun. Hassas bir cildiniz varsa su miktarını arttırın. Su yerine aleo vera da kullanabilirsiniz. Sivilceli bölgeye uyguladığınızda hemen bir günde sonuç alabilirsiniz.

 

 1. Çilek ve Bal

Çilek, salisilik asit içerir. Bu yüzden bir çok cilt ürününde kullanılır. Cildin ölü derileri atmasına, gözeneklerinin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardım eder. Bakteriler için de çözümdür.

3-4 çileği ezip, 2 çay kaşığı balla karıştırın ve sivilceli bölgeye uygulayın. 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

 

 1. Muz kabuğu

Muz kabuğu, lütein denilen bir madde içerir. Lütein, şişliği ve iltihabı azaltan ve sağlıklı hücre büyümesini teşvik eden bir tür antioksidandır.

Muz kabuğunu sivilcelere sürüp yarım saat bekletin. Sonra durulayabilirsiniz.

 

 1. Karbonat

Karbonat antiseptik özelliklere sahiptir. Mantar ve bakteri oluşumunu engeller, fazla yağı alarak cildinizi yumuşatır ve güzelleştirir.

Aynı ölçülerde su ve karbonatı karıştırıp sivilceli bölgeye sürün. 15-20 dakika bekletip durulayın.

 

 1. Sarımsak

Sarımsaktan, anti-bakteriyel özelliğinden dolayı ister yiyerek, isterseniz de sivilceli bölgeye sürerek faydalanabilirsiniz.

Sarımsağı ezin ve bir miktar su ile karıştırın. Tek başına sarımsak sürmeniz, cildinizi tahriş edip, yakabilir. 15-20 dakika bekletip durulayın.

 

Sivilce Çıkmaması İçin Yapılması Gerekenler

 • Yastık kılıfınızı düzenli olarak yıkayın. Haftada bir değiştirmeniz tavsiye edilir.
 • Elinizi sivilceli bölgeden uzak tutun. Kaşımayın, bastırmayın, kesinlikle sıkmayın.
 • Akne bilinenin aksine, kirli ciltte çıkmaz. Yağlı ciltte çıkar. Cildinizi temizlerken bunu göz önüne alın. Aşırı cilt temizliği yarardan çok zarar getirir. Cildinizi kurutursanız, cilt de daha fazla yağ üretmeye başlar. Sebum yani.
 • Çikolata ve yağlı yiyeceklerin, sivilce oluşumunda kanıtlanmış bir olumsuz etkisi yoktur. Fakat hormon içeren gıdalar, sivilce oluşumunu arttırır. Süt ve süt ürünlerini tüketirken dikkat edin.
 • Stres hormonlarımızı etkiler, hormonlarımız da sivilce oluşumunu arttırır.
 • Gözeneğe neden olmayan (noncomedogenic) nemlendiricileri tercih edin.
 • Eğer omuz ve kollarınızda sivilce çıkıyorsa, şampuan ve saç kreminizi değiştirin. Sebebi onlar olabilir.
 • Yağ ve nem farklı şeylerdir ve cildimizin her ikisine de ihtiyacı vardır. Ama unutmayın, fazla yağ sivilce oluşumunun temel sebebidir.

Ciltteki kahverengi lekeler ve doğal öneriler için buraya bakabilirsiniz.

Koltukaltı ve bikini bölgesi kararmaları ve doğal öneriler için buraya bakabilirsiniz.

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir