Sürükleyici Roman Önerileri – Plantagenet ve Tudor Serisi

 

Philippa Gregory’nin Plantagenet ve Tudor Serisi, hala okumadıysanız, bu yaz alıp okumanız ve bitirmeniz gereken 15 kitaplık bir seri. Hele hele benim gibi tarih ve romanı seviyorsanız. İçinde her şey var. Tarih, aşk, entrika, gerçekler ve kurgu.

Philippa Gregory kimdir?

Philippa Gregory, tarih eğitimi almış, 18. yüzyıl edebiyatı doktorası yapmış bir yazardır. Plantagenet ve Tudor serisinde aldığı eğitimin hakkını vererek bize hem o dönemin yaşanmış olaylarını anlatıyor, hem de eldeki verilerin yetersiz kaldığı kısımlarda edebiyatını konuşturup olayları ustaca birbirine bağlıyor.

Serideki kitaplara şöyle bir bakalım. Okuma sırasına göre anlatıyorum. Yayın tarihi daha eski olabilir, fakat tarihte yaşanma sıralaması aşağıdaki gibidir. Kitapları tek tek okuyabilirsiniz ama olay örgüsünü daha iyi anlamanız için sıralamadan gitmeniz tavsiye edilir. Bazı kitapların Türkçe çevirisi yok.

Kitapları İnkılap yayınevinden ücretsiz kargo ve kredi kartına taksit imkanı ile almak için buraya tıklamanız yeterli.

 

 1. The Lady of the Rivers (2011) – Nehirlerin Kadını 

Jacquetta Woodville’in hikayesi anlatılıyor. Kimdir derseniz, kendisi Elizabeth Woodville’in annesi olur. Elizabeth Woodville, Kral Edward ile evlenip, İngiltere kraliçesi olacaktır. Joan of Arc ve simya konularına da kitapta değinilmiş. Sürükleyici bir roman.

 

 1. The Red Queen (2010) – Kızıl Kraliçe

Margaret Beaufort’un hayatı anlatılıyor. Kendisi Lancaster hanedanın son temsilcisi olup, İngiltere tahtının da ailesinin olduğuna inanmaktadır. Bu uğurda elinden geleni ardına koymaz ve en sonunda oğlunu tahta oturtur. Seriyi okurken en az sevdiğim fakat hayatı beni en çok üzen karakterlerden birisi.

 

 1. The White Queen (2009) – Beyaz Kraliçe

Elizabeth Woodville’in hikayesi anlatılıyor. Kendisi Jacquetta Woodville’in kızı, Kral Edward’ın karısı olur. İngiliz Kraliçesidir. Kitapta sadece onun hikayesini değil, York hanedanın da hikayesi anlatılıyor. 1 sezonluk dizisi de var.

 

 

 1. The Kingmaker’s Daughter (2012) – Kralyapanın Kızı

Krallar vardır, bir de kralları kral yapanlar vardır. Warwick Kontu Richard Neville, tahtta hakkı olmayan fakat tahtta söz sahibi olmak isteyen bir adam. Güllerin Savaşında Kral Edward’ı destekleyip, kral yapmasının sebebi, kral olduktan sonra Edward ile kızını evlendirerek, tahtta söz sahibi olmaktır. Fakat Edward, Elizabeth Woodville ile gizlice evlenerek, Richard Neville’in hışmına uğrar. Kitap Neville’in kızlarını anlatmaktadır.

 

 1. The White Princess (2013) – Beyaz Prenses

Edward ve Elizabeth Woodville’in kızı, Margaret Beaufort’un gelinidir. 7. Henry ile evlenir ve İngiltere kraliçesi olur. Hayatı kimi zaman kulede, kimi zaman saraylarda, kralların yanında geçer.

 

 1. The Constant Princess (2005) – Mahkum Prenses

Aragonlu Katherine’nın hikayesi anlatılır. Kendisi 6 eşli meşhur kral 8. Henry’in ilk karısıdır.

 

 1. The King’s Curse (2014)
 2. Three Sisters, Three Queens (2016)
 3. The Other Boleyn Girl (2001) – Boleyn Kızı

Her ikisi de Kral 8. henry’nin aşığı olmuş Mary ve Anne Boleyn, fakat sadece biri kraliçe olabilmiş. Bu kitapta hem kraliçe olan Anne’nin hem diğer Boleyn kızı Mary’nin hikayesi anlatılıyor. Kitap filme de çevrildi. Başrollerde Natalie Portman, Scarlett Johansson ve Eric Bana vardı.

 

 1. The Boleyn Inheritance (2006) – Boleyn Mirası

Üç kadının, 8. Henry’nin sarayında hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Cleves’li Anne ve Katherine Howard 8. Henry’nin eşleridir. Jane Rochford ise Anne Boleyn’nin kardeşinin karısıdır.

 

 1. The Taming of the Queen (2015)
 2. The Queen’s Fool (2003) – Kraliçenin Soytarısı

 1. Henry’nin ve oğlunun ölümünün ardından tahta geçen kızı Mary, nam-ı diğer Kanlı Mary’nin hikayesi anlatılıyor.

 

 1. The Last Tudor (2017)
 2. The Virgin’s Lover (2004) – Bakirenin Aşığı

Mary’den sonra taht kardeşi Elizabeth’e geçer. Elizabeth hiç evlenmez ama bu aşık olmayacağı anlamına da gelmez.

 

 1. The Other Queen (2008) – Öteki Kraliçe

İskoç Kraliçe’si Mary ve hikayesi, İngiliz tahtı için Elizabeth ile yarışını ve hazin sonunu anlatıyor.

Kitapları İnkılap yayınevinden ücretsiz kargo ve kredi kartına taksit imkanı ile almak için tıklayın.

 

Tigerlily’nin Orkideleri

Nehir Kuşlarının Şarkısı

 

Lütfen Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir